Botoks Önerileri ihsangunes 5 Aralık 2021

Botoks yaptırmanın muhteşem avantajları olsa da, daha sonra belirli konulara dikkat etmezseniz, istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Botoks sonrası yapılmaması gerekenler:

Botoks Sonrası Egzersiz Yapmak
Botoks sonrası kesinlikle en az 72 saat boyunca aşırı egzersiz, spor salonu, yüzme vs kaçının.

Botoks Yapılan Bölgeye Masaj Ve Ovalamak

Botoks yaptırdıktan sonra, botoks yapılan enjeksiyon bölgesine masaj yapmak veya ovalamak isteyebilirsiniz, ancak bundan kaçının. Botoksun sizin masaj hareketleriniz ile yer değiştirmesi istenmeyen komplikasyonlara yol açabilir. Botoks sonrası 14  gün    o bölgeye masaj yapmaktan kaçının.

Botoks Sonrası Yüzüstü Yatmak

Botoks yaptırdıktan sonra özellikle ilk 3-4 saat ve hatta ilk akşam yüzüstü yatmaktan kaçının. Mümkün ise botox yaptırdığınız gece sırt üstü yatın.

Botoks Sonrası Alkol Almak

Botoks sonrası morluk olmaması için Botoks sonrası alkol almaktan kaçının. Botoks sonrası morarma dışında olası diğer botoks sonrası komplikasyonları tetikleyeceği için Botox enjeksiyonlarından en az birkaç gün önce ve bir gün sonra alkol almayın.

Botoks Sonrası Kan Sulandırıcı

Botoks yaptırmadan önce ve sonra kan sulandırıcı (kan inceltici) kullanmaktan kaçının. Bu tür ilaçları botox’dan ne kadar zaman sonra tekrar almaya başlayabileceğinizi öğrenmek için doktorunuza danışmanız en iyisidir. Her kan sulandırıcının etki süresi farklıdır. Örneğin bazı kan sulandırıcıları botoks yaptırmadan 1 hafta öncesinde kesmek gerekmektedir.

Botoks Sonrası Yüz Yıkama, Botoks Sonrası Duş

Botoks yapılan bölgeye 8  saat boyunca su değdirmemek , yıkamamak ve el ile dokunmamak gerekir. Bu süre geçtikten sonra, botox yapılan bölgeyi sabun ve su ile nazikçe yıkayabilirsiniz.

Botoks Sonrası Banyo, Sauna, Hamam

Botoks sonrası 14 gün boyunca  aşırı ısıya maruz kalmaktan kaçının, güneş banyosu, sıcak su, hamam ve  saunadan kaçının. O bölgeye sıcak su torbası koymayın ve direkt o bölgeye sıcak  fön tutmayın.

Botoks Sonrası Uçak Seyahati

Eğer yakın zamanda bir uçak seyahati planlıyorsanız botoks uygulamasını en geç 24 saat önce yaptırmış olmalısınız. 24 saat geçtikten sonra uçuş yapabilirsiniz.

Botoks Sonrası Cilt Bakımı vb İşlemler

Yine ilk 14 gün  süreçte cilt bakımı (özellikle kimyasal peeling) ve makyajdan da uzak durulmasında fayda olduğunun altını çizelim. İlk 14 gün PRP , Lazer vb işlemlerden kaçınmak gereklidir.

Botoks sonrası doktorunuzun önerilerine uymak sorunsuz ve mutlu bir tedavi için gereklidir.